تعمیر کولر گازی

با آغاز فصل گرما و از راه رسیدن هوای گرم همه به فکر خنک کردن هر چه سریعتر محیط و سرویس کولر های خود می افتند اما گاهی اوقات پس از سرویس کولر متوجه می شویم که کولر به تعمیرات احتیاج دارد پس در چنین مواقعی تعمیر کولر گازی خود را به یک تعمیر کار کولر گازی با تجربه و متخصص بسپارید تا عیب یابی کولر و تعمیرات کولر گازی را به درستی و اصولی انجام دهد.


مشکلات متداول تعمیر کولر گازی :

 

کولر گازی روشن نمی شود.

 

فن کار می کند ولی کمپرسور کار نمی کند.

 

سرمای کولر بیش از حد زیاد است

 

کولر گازی بجای خنک کردن باد گرم می دهد. 


پریز برق ندارد : نسبت به قطعی پریز برق اقدام نمایید.


دوشاخه یا سیم رابط کولر معیوب است : بدنه کولر را با احتیاط جدا نموده و پس از آن که دو شاخه را وارد پریز نموده با ولت سنج ، مقدار برق را در ترمینال اصلی اندازه گیری کنید.


کلید اصلی خراب است : کلید را تعویض کنید.


سیمهای رابط قطع شده‌اند : اگر فاز یا نول در سیم بندی مدار قطع شده باشد عیب 1 بوجود می‌آید. بنابراین لازم است صحت اتصالات محل انشعاب بین ترموسات و کلید موتور فن بررسی شود. 

موتورفن روشن است اما کمپرسور به راه نمی‌افتد.

 

فاز 1 نول اصل کمپرسور قطع است : سیمهای رابط را مورد بررسی قرار دهید. در صورت مشاهده سیمی که از محل اتصال خود خارج شده ، نسبت به اتصال مجد آن اقدام کنید.


ترموسات خراب است : ترموسات را تعویض کنید. لازم به ذکر است هنگام خرید ترموسات جدید ، مطمئن شوید که ترموسات مخصوص کولر گازی است.


اورلود دائما در حالت قطع است : کنتاکتهای اورلود در حالت عادی به یکدیگر متصل هستند که این اتصال بوسیله اهم‌متر دیده می‌شود در غیر این صورت اورلود با شماره کد مشابه خود تعویض کنید.


کمپرسور خراب است : بهتر است کمپرسور را در حالیکه متصل به برق است مورد آزمایش قرار دهید. کولر را روشن نموده و موتور فن را به حرکت اندازید. ترموستات را نیز در حالت روشن قرار داده و اگر از قبل سر سیمهای موتور را شناسایی نموده‌اید، ابتدا به اندازه کافی می‌رسد اما حرکت نمی‌کند باید کمپرسور را تعمیر و یا تعویض نمایید.

 

سرمای کولر بیش از حد زیاد است :

این مشکل می‌تواند از جوش خوردگی‌های کنتاکت‌های کلید درون ترموستات باشد. در این صورت ولوم ترموسات را در جهت خلاف عقربه‌های بچرخانید. اگر ترموسات خاموش نشد آن را تعویض کنید

اگر کلید ترموسات سالم است (جوش نخورده) و لوله بلوی نیز در محل خودش مستقر باشد. گاز درون ترموسات از حفره باریکی خارج شده است و به ناچار می‌بایست ترموسات را تعویض کنید.


از کولر باد گرم خارج می‌شود :

علت: روشن نشدن کمپرسور و در صورتی که کمپرسور کار می کند. ممکن است گاز فریون از کولر نشت کرده است.که در این صورت باید به تعمیر کار کولر گازی مراجعه کنید


/ 0 نظر / 207 بازدید